Hoe buurtverbinder Noor bewoners verbindt in de Hooghe Clock
Noor (28 jaar) is buurtverbinder in wooncomplex de Hooghe Clock in ‘s-Hertogenbosch. Een bijzondere rol waarmee zij het verschil maakt voor bewoners. Samen met andere buurtverbinders zorgt ze voor een warme, verbonden gemeenschap binnen het grote wooncomplex én daarbuiten. Als een goede buur, met oog voor de (voornamelijk oudere) bewoners om haar heen.
Oog voor elkaar
Dagelijks zet Noor zich, samen met de andere buurtverbinders, in voor de bewoners van de Hooghe Clock. “Buurtverbinders hebben oog voor bewoners en zorgen dat er verbinding ontstaat,” vertelt Noor. “Dat begint al in de gang, met een praatje, een helpende hand en aandacht voor een ander”. Zo bakte een collega-buurtverbinder een taart en versierde de galerij, toen hij ontdekte dat een bewoner 90 jaar oud werd. “Dat is verbinden: zorgen voor een goede sfeer in de galerij, veiligheid bieden en er zijn als iemand hulp nodig heeft.”
Activiteiten voor en met bewoners
De samenwerking tussen de buurtverbinders is essentieel. “Iedereen kan op elkaar bouwen,” zegt Noor. “Als iemand even niet beschikbaar is, vangen we elkaar op.” Iedere buurtverbinder heeft eigen talenten, van sport tot creativiteit, en er worden verschillende activiteiten georganiseerd. Daarbij wordt ook de wijk betrokken. Zo komt Serious Request dit jaar naar ’s-Hertogenbosch. Samen met (buurt)bewoners gaan we oliebollen bakken en verkopen. De opbrengst gaat naar het Glazen Huis. Daarnaast organiseert Noor elke dinsdag een koffieuurtje in het restaurant van de Hooghe Clock. “Iedereen die wil, kan aansluiten. Zo kunnen bewoners elkaar laagdrempelig ontmoeten. Bewoners vinden het fijn om even samen te zitten en gewoon met elkaar te kletsen.”
Een woning in ruil voor haar inzet
Buurtverbinders mogen in ruil voor hun inzet een woning in de Hooghe Clock huren. “Als ik stop als buurtverbinder, moet ik ook de woning verlaten. Alles is netjes vastgelegd in contracten,” legt Noor uit. “We betalen natuurlijk gewoon huur en hebben voorafgaand een uitgebreid traject gevolgd voordat we buurtverbinder werden. We krijgen nog steeds workshops, persoonlijke begeleiding vanuit Butterfly Effect en er wordt verwacht dat je aan leerdoelen werkt.”
Voldoening
Noor is eigenlijk de hele dag bezig met haar rol als buurtverbinder. “Ook als ik gewoon thuis ben kunnen bewoners bij me aankloppen, om te kletsen of als er iets mis is. Het is daarom belangrijk om je grenzen te bewaken en niet al je privacy op te geven.” Tegelijkertijd is ze blij dat bewoners haar weten te vinden. “Het geeft me voldoening. Als het als werk had gevoeld, had ik het niet gedaan.”
Iets teruggeven aan de maatschappij
“Ik ben opgevoed met het idee: je mag veel van de maatschappij nemen, maar je moet ook iets teruggeven,” zegt Noor. “Nu woon ik tussen ouderen die veel voor ons hebben gedaan, en ik mag nu iets terugdoen. Ik ben door mijn rol als buurtverbinder sterker in mijn schoenen gaan staan en ik leer heel veel. Ik vind het echt fantastisch. Ik voel me hier thuis en wil hier voorlopig niet weg.”